Wiesbaden  Fatih kardeş belediyeleri İstanbulda eğitim ve paylaşım için çalışıyorlar

#Haberler
 
 


Almanya ve İstanbul'un kardeş belediyeleri Wiesbaden ve Fatih, pandemi sürecinde çocukların eğitimlerine katkıda bulunma odaklı çalışmalar gerçekleştiriyor. 2020'de Wiesbaden Belediyesi, aralarında vakfımızın da bulunduğu Fatih'teki bazı eğitim kurumlarına teknolojik destek sağladı. Kardeş belediyelerin bu anlamlı ortaklığı, gazeteci Hendrik Jung'un haberiyle Alman basınında yer aldı.

Wiesbaden ve Fatih Belediyelerine içtenlikle teşekkür ederiz.

ÇOCUKLARA KLARNET VE BİLGİSAYARLAR
Wiesbaden – Fatih kardeş belediyeleri İstanbul’da eğitim ve paylaşım için çalışıyorlar

Hendrik Jung


WIESBADENFATİH.  Pandemi nedeniyle iki kardeş şehir birbirlerini konuk edemezlerse şehirlerin belediyeleri ortak çalışmak için neler yapabilirler? Wiesbaden ve İstanbul/Fatih ilçesi buna bir çözüm buldular.
 
Wiesbaden-Fatih Kardeş Şehir yetkilisi Thilo Tilemann yapılan çalışmayı: “Fatih ilçesinde yaşayan çocukların ve gençlerin eğitimini kolaylaştırmak için gerekli imkân bütçemizde mevcuttu. Cağaloğlu Anadolu Lisesi (CAL) öğrencilerine uzaktan eğitimde kullanabilmeleri için dokuz adet notebook bilgisayar, Barış için Müzik Vakfı’na da bir notebook bilgisayar, iki klarnet ve bir kamera ve ekipmanı sağlandı” diye açıklıyor.
 
2020’de 15. yılını kutlayan Barış için Müzik Vakfı’nın Program Koordinatörü Hazal Kol ise “Bu ilk destek bize bir yaş günü hediyesi oldu” diyor. “Yeni klarnetler öğrencilere daha iyi müzik enstrümanlarıyla çalışma imkânı verecek. Kamera ve ekipmanı ise, Barış için Müzik orkestrasının Mart ayında ilk kez çevrimiçi olarak düzenlenecek “Women of the World- İstanbul” Festivali için yaptığı çalışma ve provaların kaydedilmesinde kullanılacak”.
 
Hazal Kol: “ Pandemi döneminde orkestramızın bir araya gelerek çalışması mümkün olmamasına rağmen sadece geçtiğimiz Ocak ayında 167 çocuğun müzik çalışmalarımıza katılması sağlandı. Müzik eğitmenlerimiz tek tek veya grup dersleri organize ettiler. Çocuklar ayrıca Vücut Perküsyonu, Çocuk Hakları, Hayvan Hakları, Cinsiyet Eşitliği gibi destek programlarla uzaktan eğitim çalışmalarında bir araya geldiler” diye anlatıyor.
 
Çocuklar ve gençlerin büyük bir çoğunluğu hem bu çalışmalardan çok yararlandıklarını, hem de Pandemi sürecinde kendilerini daha güçlü hissettiklerini belirtiyorlar. Barış için Müzik Vakfı önümüzdeki dönemlerde yeni çalışma modelleri üzerinden daha fazla çocuğa ve gence ulaşmayı hedefliyor.
 
Wiesbaden-Fatih Kardeş Şehir organizasyonu bu yıl Cağaloğlu Anadolu Lisesi Kız Öğrenci Korosu ve Fatih’te iki dilde eğitim veren IELEV Ortaokulu’na da maddi destek vermeyi planlıyor.  

Sevgili İdil Kartal'a çeviri desteği için teşekkür ederiz.


Wiesbaden.pdf  İndirmek için TIKLAYINIZ
barış için müzik