Üniversiteliler vakfımızın gönüllüleri oluyor

#Haberler


Yıldız Teknik Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü ikinci sınıf öğrencileri Teknik Metin Yazarlığı  dersi kapsamında  gönüllü bir çeviri projesi gerçekleştiriyorlar. Projede dersin hocası Dr. Deniz Kurmel'e, proje koordinatörleri Melis Asya Meriç ile Gizem Büyükdöker ve  sınıf öğrencileri çevirmen ve editör rolleri ile eşlik ediyor. 

Proje gönüllüleri, Leonard Bernstein’ın ‘Young People’s Concerts’ kayıtlarının çeviri, redaksiyon, editing ve alt yazı projesi kapsamında, ilk olarak Leonard Bernstein'ın "Genç İnsanlar İçin Konserler" dizisinden "Müziğin Anlamı Nedir?"  için çalışmaya başladılar.

Müzik Kültürü derslerimizin içeriği olarak kullanmak istediğimiz bu video için öğrenciler, öncelikli olarak çeviri aşamasına başladılar. Çeviriyi tamamladıktan sonra ise altyazıyı düzenleyerek yerleştirecekler. 
 

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Hizmet Kulübü öğrencilerinden oluşan Deniz Yıldızı Gönüllü Grubu orkestra ve koro öğrencilerine, altı hafta sürecek sosyal atölyeler gerçekleştirmek üzere sorumluluk aldılar. Grupta yer alan 31 öğrenci psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, okul öncesi eğitmenliği,  sosyoloji, tarih, çocuk gelişimi ve ekonomi okuyorlar. Gönüllü grubunu Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde okuyan Yasemin Yörük ile Begüm Güven (Psikoloji), Elif Bilge Bozan (Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık  koordine ediyor. 

Bu sosyal atölyeler sayesinde öğrencilerin barış, demokrasi, haklar, eşitlik ve tarih kavramları üzerine bilgi ve farkındalıklarının genişletilmesi ve yorumlama becerilerinin desteklenmesi  hedefleniyor.

Gönüllü genç arkadaşlarımıza teşekkürler!

 


barış için müzik