Barış İçin Müzik'ten 15. Yılında,
Çevrimiçi izlenebilecek Senfonik Bir Masal:

ŞEBNEM BOZOKLU'NUN ANLATIMIYLA 'PETER VE KURT'Barış İçin Müzik Vakfı 15. yaşını çok özel bir gösteriyle kutlamaya hazırlanıyor.

Barış İçin Müzik Vakfı çocukları klasik müzik dünyasının en ünlü eserlerinden biri olan, Sergei Prokofiev’in senfonik orkestra ve anlatıcı için bestelediği “Peter ve Kurt” senfonik masalını çevrimiçi olarak yorumladı.

Barış İçin Müzik öğrencilerinin enstrümanları ile icra ettigi ve ünlü oyuncu Şebnem Bozoklu’nun sesiyle hayat verdiği “Peter ve Kurt”, 22 Kasım Pazar günü saat 15.00’te Barış İçin Müzik Vakfı web sitesi ve YouTube kanalı üzerinden izlenebilir. “Peter ve Kurt” 22 Kasım’daki prömiyerinin ardından, 31 Aralık 2020 tarihine kadar aynı mecralardan ücretsiz olarak izlenmeye devam edecek.

23 Nisan’dan 22 Kasım’a yolculuk

Barış İçin Müzik orkestralarının katılımıyla 200’e yakın gençle birlikte, 23 Nisan’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenmesi planlanan “Peter ve Kurt” senfonik masal konseri pandemi nedeniyle iptal olmuştu. Barış İçin Müzik Vakfı çocukları, müziğin iyileştirici gücüne ihtiyaç duyduğumuz bu zorlu dönemde, büyük emek ve heyecanla bu konseri vakfın 15. yıl kutlamaları için özel çevrimiçi bir gösteriye dönüştürdü.

Mayıs ayından itibaren evlerinden çalışmaya başlayan öğrenciler, iki ay boyunca çalışmalarına çevrimiçi olarak devam ettiler.

Çekimleri, Selçuk Metin yönetmenliğinde CRR Konser Salonu’nda Temmuz ayında tamamlanan “Peter ve Kurt” senfonik masal konseri, aynı zamanda Türkiye’de ilk kez bir çocuk orkestrası tarafından çevrimiçi olarak icra edilen bir konser olma özelliği de taşıyor.Barış İçin Müzik Orkestrası öğrencileri deneyimlerini anlatıyor!

Adad Abdlrazak 16 yaşında, Keman öğrencisi
"Karantina döneminde müzik yapmak beni biraz da olsa hayata geri döndürdü, motivasyon verdi. Bunun için mutluyum."

Melis Erselcan 16 yaşında, Keman öğrencisi
"Peter ve Kurt süreci bizim için farklı bir deneyim oldu. Pandemi süresince ilk defa Cemal Reşit Rey'de bir araya geldik. Uzun zaman sonra orkestra olarak bir araya gelmek, birbirimizi görmek gerçekten çok iyi geldi. Çevrimiçi eğitimin bu kadar etkili olması bizi çok şaşırttı. Çünkü bir araya geldiğimizde çok iyi bir iş çıkardık."

Barış Atsız 17 yaşında, Perküsyon öğrencisi
"Yan yana olmadığımız, birlikte olmadığımız zaman bir konuda anlaşabilmek, yeni bir şeyler öğrenebilmek yan yana olduğ umuz zamanlara göre daha zorlaşıyor. Perküsyon grubu olarak enstrümanlarımızı eve taşınabilir, evde çalınabilir olmadığı için en zorlu, en sıkıntı çıkaran durum bu oldu. Açıkçası evde hangi malzeme varsa, ne bulduysak derslerimize onlarla devam ettik."

Sana Beidaghi, 18 yaşında Çello öğrencisi
"Uzaktan eğitim alıyorduk. Farklı bir deneyim oldu. İyi yanları da vardı. İyi yanı şu, orkestradayken kendi hatalarınızı çok farkedememiyorsunuz ama evde kalıp kendi kendinize sürekli çalıştığında hatalarınızı daha iyi görmeye başlıyorsunuz. Kötü yanı arkadaşlarından uzak kalmak, orkestrada çalamamak diyebilirim. Hocalarımızda ellerinden geleni yaptılar. Onlar da zorlanmıştır. Unutulmaz bir şey oldu."Sophia Loren’den David Bowie’ye “Peter ve Kurt”


20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri Prokofiev’in çocuklar için yazdığı ve bugüne dek Sting, David Bowie, Sophia Loren, Sean Connery, Ben Kingsley, Patrick Stewart ve Sharon Stone gibi önemli sanatçılar tarafından seslendirilen “Peter ve Kurt” metninin Türkçe çevirisi değerli öykü yazarı ve çevirmen Tomris Uyar’a, anlatım uyarlaması da usta tiyatro sanatçısı Genco Erkal’a ait.

Prokofiev’in 1936 yılında bestelediği ‘Peter ve Kurt’ senfonik masalı bir yandan çocukları bir orkestrada yer alan müzik aletleri ile tanıştırıyor, diğer yandan onlara müzik yoluyla hikaye anlatılabileceğini gösteriyor. Seyirci ‘Peter ve Kurt’ senfonik masalını izlerken, her biri ayrı bir karakterle özdeşleşen orkestradaki enstrümanlar ile tanışıyor ve müzik yoluyla hikaye dinlemeyi keşfedecekleri heyecanlı bir yolculuğa çıkıyor.

Peter ve Kurt senfonik masalı sadece çocuklar için değil, müziğin büyüleyici ve birleştirici dünyasını keşfetmek isteyen her yaştan izleyici için de keyifli bir deneyim vadediyor.
Destekçiler

“Peter ve Kurt” 15. Yıl Özel Proje Destekçileri Enka Sanat ve İstanbul Rotary Kulübü ile Proje Yapım Destekçisi Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın yanı sıra 15. yılımızda Allianz Türkiye, Ekinciler Holding, Interpress, Fatih Rotary ve Alman Kardeş Şehirler Derneği, Keskin Color, Microsoft Türkiye, Mozaik Foundation Türkiye, Pharmavision, Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ve Wellpoint katkı verdiler.

Barış İçin Müzik Vakfı hakkında

Barış İçin Müzik Vakfı, müzik tutkunu mimar Mehmet Selim Baki’nin hayallerinin peşinden giderek ve tamamen kişisel imkânlarını seferber etmesiyle, 15 yıl önce Fatih-Edirnekapı’da kuruldu.

Tüm çocukların sanatsal yaşama katılım hakkı olduğuna ve bu hakkın önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine inanarak hayata geçirilen Barış İçin Müzik, kısıtlı sosyo-ekonomik şartlarda yaşayan çocuk ve gençlere karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlıyor.

Vakıf, her yıl daha fazla çocuğa ulaşabilmek hedefiyle yaptığı çalışmalar kapsamında Edirnekapı dışında, İstanbul-Adalar, Bursa-Nilüfer ve İzmir-Bornova ilçelerinde de benzer modellerin oluşmasına ilham verdi, destek oldu ve olmaya devam ediyor.

Barış İçin Müzik, şimdiye kadar 2000 enstrümanı 7000'den fazla çocukla buluşturdu. Vakıf bünyesinde çalgı yapımı ve bakımı için kurulan lüthier atölyesi, önemli bir meslek alanında gençlerin farkındalığını arttırdı. Bu donanımlarla çok sesli evrensel müzik çalışmaları yapan Barış İçin Müzik Edirnekapı Orkestraları ve Koroları bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında pek çok etkinliğe davet edilerek önemli sahnelerde performanslar sergiledi.

Fırsat eşitliğine sahip olmayan bu çocuklar, müzik sayesinde Atina’da, Salzburg’da, Leipzig’de, Londra’da kamplara katıldı, Avrupa’nın prestijli salonlarında alkışlandı.

Barış İçin Müzik Vakfı, 15 yıldır, bağışçı desteklerinin katkılarıyla, her yıl daha fazla çocuğa ulaşmak için heyecanla çalışıyor.


Bilgi için:

Bu Masalın Kahramanı Siz Olun!

15. Yılımızda bağış ve desteklerinizle
onların masalının kahramanı siz olun!

KAMPANYAYA DESTEK

Künye

Eser Sahibi
Sergei Prokofiev

Çeviri
Tomris Uyar

Anlatıcı
Şebnem Bozoklu

Sef
Félix Briceño

Barış İçin Müzik Orkestra Üyeleri
Abby Garcia, Adad Abdlrazak,
Ali Akar, Aram Abdlrazak,
Ayşe Utku Baş, Ayşenur Altay,
Barış Atsız, Behin Özer,
Berivan Kırık, Betül Rana Çelik,
Carlos Bandez, Çagatay Çakmakçı,
Deniz Türkmen, Ela Esma Arsal,
Elifnur Azra Jandar, Işıl Roza Ozak,
Melis Erselcan, Oswin Carruido,
Özlem Erbaysal, Resül Ekrem Demirezen,
Sana Beidaghi, Semih Kılıç,
Simge Günel, Sudenaz Yücel,
Şule Taşova, Yağmur Öztemür,
Zerdeşt Eşin, Zümra Elbir

Yönetmen
Selçuk Metin

Yapım
Porte Film

Yapım Ekibi
Kamera: Adel Khanghahi
Ses: Batu Sezer


Proje Danışmanı
Yeşim Gürer Oymak, Dr.

İletişim Danışmanı
Ayşe Bulutgil

Peter ve Kurt, Desen
Behiç Ak
15.Yıl Özel Proje Destekçileri
Enka Sanat
İstanbul Rotary Kulübü


enka-sanat
intabul-rotay
Proje Yapım Destekçisi
Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı

flag
sivil-düsün
“Bu film Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. Içeriğin sorumluluğu tamamıyla Mehmet Selim Baki Barış İçin Müzik Vakfı’na aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır.”

15.Yıl Destekçileri
Allianz Türkiye
Ekinciler Holding
Interpress
Fatih Rotary ve Alman Kardeş Şehirler Derneği
Keskin Color
Microsoft Türkiye
Mozaik Foundation Türkiye
Pharmavision
Sivil Toplum İçin Destek Vakfı
Wellpoint

Çekim Mekanı
Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Kurumsal Danışman
İstanbul Kültür Sanat Vakfı

istanbul-kultur
İletişim Ajansı
Muhabbet

Muhabbet

Sosyal Medya Ajansı
Quiet Ajans

quiet

Kurumsal Website
Yazılım Fabrikası

yazilim-fabrikasi
Teşekkür Ederiz.
Kurucularımız Mehmet Selim Baki ve Yeliz Baki'ye,
bu projenin her aşamasında destek olan
Ahmet Uluğ, Bahar Helvacıoğlu, Burcu Kaya, Cem Mansur, Gözde Sivişoğlu, Sadife Karataş Kural ve Ömür Bozkurt'a, özel desteklerini esirgemeyen Ayşe Bilginsoy, Aykut Şener, Ayşe Zümrüt Akkoyun, Canan Pak, Damla Özden, Derya Tuzluca, Faik Erem, Fatma Demet Egeli, Genco Erkal, Hatice Çetinlerden, Hayri T. Uyar, Kabine Hukuk, Median Müzik Edisyon, Meltem Göçer, Metin Kocaoglu, Murat Barlas, Saadet Özen, Sema Şener, Tarık Ekinci, Zeynep Sözen ve Zeynep Taşkent'e teşekkür ederiz.
Barış İçin Müzik Vakfı 2020 Danışma Kurulu
Ahmet Uluğ, Ayşe Bulutgil,
Behiç Ak, Candan Fetvacı,
Dori Kiss Kalafat, Emre Omacan,
Fatma Okan, Gönül Hızıroğlu,
Gözde Sivişoğlu, Mahmut Abra,
Mehmet Kocaoğlu, Mehmet Selim Baki,
Murat Çağlar, Ömür Bozkurt,
Özalp Birol, Özlem Ece,
Saadet Özen, Sadife Karataş Kural,
Sibel Hamzaoğulları, Tarık Ekinci,
Tevfik Başak Ersen, Yeşim Gürer Oymak,
Yeliz Yalın Baki

Barış İçin Müzik Vakfı 2020 İdari ve Müzik Ekibi
Abby Garcia (Klarnet),
Aytekin Kumcuoğlu (Akordeon),
Batuhan Baraç (Perküsyon),
Carlos Bandez (Trompet),
Ceyda Çekmeci (Koro Direktörü ve Şefi),
Félix Briceño (Müzik Direktörü ve Orkestra Şefi),
Gülhan Tufan (Temel İhtiyaçlar Sorumlusu),
Hazal Kol (Program Koordinatörü),
Merve Kavas (Grafik Tasarım),
Nilgün Öztunalı (Genel Koordinatör),
Oswin Carruido (Tahta Üflemeliler),
Ozan Şahin (Sahne ve Görüntü Yönetimi),
Papatya Yılmaz (Kurumsal İletişim Koordinatörü),
Samuel Matus (Müzik Direktörü ve Orkestra Şefi),
Selin Aysay Bakal (Probono),
Serra Gözören (Proje Geliştirme ve
Uluslararası İlişkiler Koordinatörü),
Serra Kartal (Mali ve İdari Koordinatör),
Şule Taşova (Keman - Edirnekapı ve Adalar),
Yeliz Vural (Bağışçı İlişkileri ve
Kaynak Geliştirme Uzmanı)
Barış İçin Müzik Birimleri

Adalar Çocuk Orkestrası
Barış İçin Müzik Adalar
- Adalar Gelişim Derneği -

Cevdet İnci Vakfı Çocuk Orkestrası
Barış İçin Müzik İzmir
- Cevdet İnci Eğitim Vakfı -

Nilüfer Çocuk Orkestrası
Barış İçin Müzik Bursa
- Bursa Uludağ Rotary Derneği -

Çekim Yeri CRR Konser Salonu
CEMAL REŞIT REY Konser Salonu,
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire
Baskanlığı’na bağlı olarak Kültür A.Ş. tarafından
işletilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi
tarafından yaptırılan ve Mart 1989’da düzenlenen
6 konserlik bir diziyle hizmete açılan CRR Konser
Salonu, çağdas Türk müziğinin öncü bestecilerinden
Cemal Reşit Rey (1904-1985)’in adını taşımaktadır.


barış için müzik