#Haberler


Hilti Vakfı tarafından, Salzburg Festivali’yle eş zamanlı olarak düzenlenen “Orchestra Connect” projesi kapsamında, Sinfonía por el Perú’dan (Sistema Peru) 51, Orquestra Geração’dan (Sistema Portekiz) 13 ve Barış İçin Müzik Vakfı’ndan 8 genç müzisyen 18-25 Ağustos tarihleri arasında Salzburg’da bir araya geldi. Bir hafta boyunca müzikal çalışmalar yapan 72 kişilik gençlik orkestrası, farklı Sistema projelerinden gelen eğitmenlerle çalışmanın yanı sıra dünyaca ünlü sanatçılarla prova ve ustalık sınıflarına katılma şansını elde etti. Şef Daniel Barenboim ve Viyana Filarmoni Orkestrası bunlardan bazıları. Maestro Sascha Goetzel de bizi orada yalnız bırakmadı ve bir orkestra provasına katıldı. Bu proje kapsamında temelleri atılan, Sistema Europe içerisinde eğitmen ve koordinatörlerin eğitimine odaklanacak akademinin çalışma toplantılarına Barış İçin Müzik Vakfı Müzik Direktörü Samuel Matus katıldı. Müzikal buluşmanın kapanış konseri Szene Salzburg salonunda gerçekleşti.
 
Konser repertuvarı:
 
5. Senfoni, Beethoven
Die Fledamaus, Strauss
La boda de Luis Alfonso, Giménez
Mambo, Pérez Prado
Sechs Deutsche Tanze, Mozart
Cor der.sklaven, Mozart
Les petits riens, Mozart
 
ASYA’NIN SALZBURG RÜYASI
 
Salzburg’a giden 8 kişilik müzisyen ekibinin en genç üyesi Asya Tufan (13, keman) ilk kez pasaport sahibi olup yurtdışına çıkmanın büyük heyecanını yaşadı.
 
“Aynı orkestrada birlikte çaldığım insanlar, maestrolar, öğretmenler hepsi çok güler yüzlü ve iyiydi. Orada çok mutlu oldum. Sokaklar temiz, etraf hep yemyeşildi. Hiç yapay bir şey yoktu, her şey çok doğaldı. Tekrar gitmek isterim.
 
 


barış için müzik