#Haberler


Bahsettiğimiz tam da Barış için Müzik’in 2005 yılında serüvenine başlamasına neden olan mucize. Müziğin inanılmaz gücü ! Şimdiye kadar 7.000 çocukla birlikte şahit olduğumuz bu mucizenin bir yenisini Ekim ayında, Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Koyunlu Köyü’nde yaşadık.
 
İsveç Kulturvaggan Derneği’nin başvurusu ile, “Creative Force” uluslararası hibe programı kapsamında uzman kurum olarak davet edildiğimiz “Müzik Aracılığıyla Eşit Haklar” projesinin ilk ayağı 4-7 Ekim tarihleri arasında, Ardahan – Koyunlu Köyü’nde, Koyunlu İlköğretim Okulu’nda gerçekleşti.
 
Bilgiye erişimin kısıtlı olduğu, yoksulluk ve göç verme oranı yüksek olan Koyunlu Köyü’nde, 6-14 yaş arası çocuklarla gerçekleştirdiğimiz üç günlük eğitim sonunda, hayatlarında ilk defa müzik enstrümanına dokunan çocuklar bir mucize gerçekleştirdi. İnanılmaz bir hızla öğrendikleri parçaları, bizlerin ve köy halkının şaşkın bakışları arasında inanılmaz bir başarıyla seslendirdi.
 
Üç gün içinde gerçekleşen bu mucize, Barış için Müzik ailesi için 2018 yılının en unutulmaz anısı oldu. Hem Koyunlu Köyü insanının hem de bizim kalplerimizde bir umut yeşerten bu projenin 2019 yılında da devam etmesi için dostlarımızla çalışmaya devam ediyoruz.
 
Proje ortaklarımız, İsveç Enstitüsü, Kulturvaggan Derneği (İsveç), Koyunlu Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği (Ankara), Koyunlu Köyü İlköğretim Okulu’na (Ardahan), bu yolda çok eskiden beri yanımızda olan dostumuz Turgay Hoca’ya ve büyük bir coşkuyla eğitimleri gerçekleştiren şef ve vakfımızdan yetişen müzisyenlerimize canı gönülden teşekkür ederiz.
 
 


barış için müzik