Kronoloji

2005

Edirnekapı’da bulunan Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu’nda ilk müzik atölyesi kuruldu.

İlk atölyede eğitimler, akordeon ve solfej dersleriyle devam etti.

2006-2008
2009

Edirnekapı’daki Muallim Naci İlköğretim Okulu’nda ikinci müzik atölyesi kuruldu.
Barış İçin Müzik’e “Uluslararası Deutsche Bank Urban Age Ödülü” verildi.
İlkokullara yürüme mesafesinde olan arsalar satın alındı ve merkez binalar inşa edildi.
Yazar-karikatürist Behiç Ak, Barış İçin Müzik’in amblemini tasarladı.
Seramik sanatçısı Duygu Faga, Barış İçin Müzik merkez binasına, amblemin seramik uygulamasını gerçekleştirdi.

Barış İçin Müzik’in ilk nesil orkestrası kuruldu. (Beethoven)
Sabancı Vakfı’nın “Fark Yaratanlar Projesi” kapsamında Mehmet Selim Baki’nin Barış İçin Müzik girişimine yer verildi; projenin tanıtım filmi çekildi.

2010
2013

Barış İçin Müzik Orkestra ve Korosu, İKSV Lale Kart Programı’nın desteğiyle, Viyana’da gerçekleşen 1. Sistema Europe Gençlik Orkestrası Kampı’na katıldı.
Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın kurucusu ve şefi Cem Mansur, Barış İçin Müzik Orkestrası’nı, TUGFO ile birlikte çalmak üzere Aya İrini konserine davet etti.
Barış İçin Müzik’in ikinci nesil orkestrası kuruldu. (Mozart)

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın Onursal Şefi Gürer Aykal vakfı ziyaret ederek öğrencilerin çalışmalarını izledi.
José Antonio Abreu İstanbul’a geldi ve İKSV’nin organizasyonuyla iki kurum arasında “Dostluk Anlaşması” imzalandı. Barış İçin Müzik, “El Sistema Türkiye” unvanını aldı.
2. Sistema Europe Gençlik Orkestrası Kampı, İstanbul’da Barış İçin Müzik ev sahipliğinde, 8 ülkeden 200 çocuğun katılımıyla düzenlendi.
Barış İçin Müzik Bakır Üflemeliler Topluluğu kuruldu.
Barış İçin Müzik’in üçüncü nesil orkestra kuruldu. (Vivaldi)
13. Uluslararası Mersin Müzik Festivali kapsamında, Barış İçin Müzik’e “Festival Sanat Ödülü” verildi.
Barış İçin Müzik Vakfı, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, İstanbul’da dönüşüm yaratan kültür projesi olarak gösterildi.
Dünya Şehirleri Kültür Forumu’nun “Dönüşüm Yaratan Kültür Projeleri Yıllık Raporu”nda, Barış İçin Müzik ilk sırada yer aldı.
İKSV’nin kültür politikaları çalışmaları kapsamında yayınlanan “Türkiye’de Sanat Eğitimini (Yeniden) Düşünmek Raporu”nda, Barış İçin Müzik örnek olarak gösterildi.

2014
2015

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Sanat Yönetmeni ve daimi şefi, Viyanalı Sascha Goetzel, Barış İçin Müzik Vakfı’nın gönüllü Sanat Yönetmeni oldu.
2013 yılından bu yana vakfın lüthieri olan Dicle Dinçer liderliğinde, enstrüman bakım-onarım atölyesinde ilk keman üretimi gerçekleşti. Vakıf öğrencilerinden Zeynep Simay Al ve Ebru Kara ilk kemanın üretiminde birlikte çalıştı.
Barış İçin Müzik müzisyenleri, Milano’da gerçekleşen 3. Sistema Europe Gençlik Orkestrası Kampı’na katılarak dünyanın en prestijli konser salonlarından Arcimboldi Tiyatrosu ve La Scala Operası sahnelerinde çalma şansı elde etti.
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kuruluşuna Barış İçin Müzik deneyimleriyle destek oldu. İki kurum birlikte çalışmalar gerçekleştirdi.
Barış İçin Müzik 10. Kuruluş Yıl Dönümünü, Zorlu PSM’de 300 çocuğun aynı sahnede yer aldığı bir konserle kutladı. Eskişehir Tepebaşı Çocuk Orkestrası konsere konuk oldu.
Benzer bir oluşum İzmir’de hayata geçti. Cevdet İnci Vakfı’nın desteğiyle önce, Bir Nota Bir hayat adıyla başlayan proje, İnci Vakfı Çocuk Orkestrası-Barış İçin Müzik İzmir adıyla çalışmalarına devam etme kararı aldı. Bornova Belediyesi’nin de katkı sağladığı projeye Barış İçin Müzik Vakfı eğitim ziyaretleri ile destek verdi. Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen 12. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri kapsamında, Barış İçin Müzik’e “Onur Ödülü” verildi.
18. Skalite, Turizmde Kalite Ödülleri kapsamında, Barış İçin Müzik “Skalite Özel Ödülü”nü aldı.
Yunan yazar Angeliki Darlasi’nin kaleme aldığı “Hayta” adlı öykü kitabında Barış İçin Müzik’ten bahsedildi.
Enka Sanat, ilk kez Barış İçin Müzik’e kapılarını açtı. Bilet gelirlerinin vakfa aktarıldığı “Neşeli Pazarlar” konser serisinin ilki, iki kurum arasında yıllarca sürecek dostluk ve işbirliğinin başlangıcı oldu.
Pozitif’in desteğiyle, Barış İçin Müzik öğrencileri Düşler Akademisi Kaş Kampı’na konuk oldu. Mehmet Uluğ Müzik Evi’nin (MUME) açılışında ve Kaş Antik Tiyatrosu’nda konserler veren çocuk ve gençler, MUME’de ilk stüdyo kayıtlarını gerçekleştirme fırsatına da sahip oldu.

Leipzig Operası’nın davetiyle vakıf öğrencisi 70 genç müzisyen Leipzig’e gitti. Leipzig Operası Çocuk Korosu ile birlikte yapılan eğitim kampı sonunda konserler gerçekleşti.
Bursa’da Nilüfer Belediyesi ve Uludağ Rotary Kulübü’nün desteğiyle, Barış İçin Müzik Bursa-Nilüfer Çocuk Orkestrası’nın temelleri atıldı.
Barış İçin Müzik Köy Orkestraları projesi kapsamında, İzmir Seferihisar’a bağlı Turgut Köyü’nde bir grup öğrenci ile müzik atölyeleri gerçekleştirildi. Edirnekapı vakıf merkezinde çalışmalarını sürdüren öğrenciler bu kez eğitmen olarak Turgut Köyü çocuklarıyla birlikte müzik yaptı.
Adalar Kent Konseyi ile imzalanan anlaşma ile Barış İçin Müzik Adalar Çocuk Orkestrası kuruldu. Edirnekapı’da çalışmalarını sürdüren Gençlik Orkestrası müzisyenleri, Adalar Orkestrası öğrencilerine aktif olarak eğitim vermeye başladı.

2016
2017

Barış İçin Müzik müzisyenleri, Atina’da gerçekleşen 4. Sistema Europe Gençlik Orkestrası Kampı’na katıldı.
Orkestralar piramidiyle şekillenen Barış İçin Müzik modelinde, Çocuk ve Gençlik Orkestralarının yanı sıra İlk Adım Orkestrası kuruldu.
Koro kavramı tekrar canlandırılarak Barış İçin Müzik Çocuk ve Gençlik Koroları kuruldu.
Andante Dergisi tarafından düzenlenen 7. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında, Barış İçin Müzik “Özel Başarı Ödülü”nün sahibi oldu.
Heybeliada Ruhban Okulu’nda, Edirnekapı ve Adalar orkestraları ve korolar kalabalık bir izleyici kitlesine coşkulu bir konser verdi. Fener Rum Patrikhanesi Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Baş Rahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis’in dostluk ve barış temalı konuşmasıyla konser son buldu.
Enstrüman yapım atölyesinde ara verilen çalışmalar yeniden canlandı. 1 yıl sürecek olan “Genç Lüthier Ustaları Projesi” Société Générale Dayanışma Vakfı’nın desteğiyle başladı.
Barış İçin Müzik Yaylı Orkestraları, Pera Müzesi’nde “Müzede Barış İçin Müzik Konserleri” temasıyla bir dizi konser verdi.
Vakfın Kurumsal Danışmanı İKSV’nin düzenlediği 45. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Barış İçin Müzik Yaylı Beşlisi Aya İrini’de bir dinleti sundu.
Sistema Europe partnerlerimizden Superar’dan gelen genç müzisyenlerle Barış İçin Müzik Gençlik Orkestrası, Avusturya Kültür Ofisi’nde bir konser verdi.

Barış İçin Müzik, İsveç Enstitüsü’nün “Müzik Aracılığıyla Eşit Haklar Projesi” kapsamında Ardahan’ın Göle ilçesine bağlı Koyunlu Köyü’nde çocukları müzikle buluşturdu.
“Genç Lüthier Ustaları Projesi” kapsamında yüzlerce yaylı enstrümanın bakım-onarımının yanı sıra bir keman ve bir viyolanın yapımı gerçekleşti.
İKSV’nin düzenlediği 46. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, Gençlik Korosu Aya İrini’de bir konser verdi ve festivalin konuk sanatçılarından soprano Joyce DiDonati ile tanışma fırsatı buldu.
Barış İçin Müzik müzisyenleri, 5. Sistema Europe Gençlik Orkestrası Kampı’na katılmak üzere Londra ve Birmingham’a gitti.
İngiltere’de benzer bir program sürdüren, vakfın Sistema Europe partnerlerinden The Nucleo Project ile değişim projesi kapsamında İstanbul’dan ve Londra’dan müzisyenler karşılıklı eğitim ziyaretleri ve konserler gerçekleştirdi.
İstanbul Erkek Lisesi, 1. Sarı Siyah Ödülleri kapsamında, Barış İçin Müzik’e “Jüri Özel Ödülü” verildi. Ödülü, 50 yıl önce mezun olduğu okulun bahçesindeki törende, Barış İçin Müzik kurucusu Mehmet Selim Baki aldı.
Fevziye Mektepleri Vakfı-Spora, Sanata, Tasarıma Işık Tutanlar Ödülleri kapsamında Barış İçin Müzik’e “133. Yıl Sanat Özel Ödülü” verildi.
El Sistema kurucusu José Antonio Abreu hayata veda etti.

2018
2019

Vakfın varlığını güçlenerek sürdürebilme çalışmaları kapsamında danışma kurulu oluşturuldu.
Barış İçin Müzik, her ayın üçüncü Cumartesi günü vakıf merkezinde Açık Prova Günleri düzenlenmeye başladı. Müzikle değişen yaşamlara izleyici olarak tanık olmak isteyen herkese bu etkinlikle kapılarını açan vakıf, amaçlarını yakından tanıtma olanağı buldu, dostlarının sayısını arttırdı.
Barış İçin Müzik Gençlik Korosu, Korolar Maratonu, SANSEV Uluslararası Koro Festivali, 47. İstanbul Müzik Festivali’nde “Birlikte Güçlü Sesler” konseri gibi önemli etkinliklerde sahne aldı. Topluluk ayrıca, Opera Italiana Academy ile bir işbirliği gerçekleştirdi.
Gençlik Orkestrası’ndan müzisyenler Orchestra Connect projesine katılmak üzere Salzburg’a gitti.
Barış İçin Müzik Gençlik Orkestrası, Marmara Belediyeler Birliği’nin, düzenlediği 1. Marmara Kent Forumu’nun (MARUF) açılışında sahne aldı.
Barış İçin Müzik Bursa-Nilüfer Çocuk Orkestrası, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa şubesinin 30. Yıl kutlamasında hem bir konser verdi hem de ÇGD tarafından layık görülen “Kültür Sanat Ödülü”nü aldı.
Barış İçin Müzik Adalar Çocuk Orkestrası, İzmir’in 97. Kurtuluş Yıl Dönümü nedeniyle İzmir-Seferihisar’da bir konser verdi. Orkestra ayrıca, 2019 sonunda verdiği özel bir konserle hem 2020’ye hem de 4. yılına merhaba dedi.
İzmir Bornova’da bulunan Naldöken Kültür Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Barış İçin Müzik İzmir-İnci Vakfı Çocuk Orkestrası, 23 Nisan ve 29 Ekim özel konserlerine yenilerini ekledi.

barış için müzik