Herkes İçin Müzik diyen dünyadaki benzerlerimizle bir araya geldik Umut dolduk

#Haberler


"Herkes İçin Müzik" diyerek 40 yıldır yoluna devam eden ve bütün dünyanın müziğe yaklaşımını yeniden sorgulamasına sebep olan El Sistema, Avrupalı paydaşlarını 10 Aralık 2020'de deneyimlerini paylaşmaya, işbirliğini tazelemeye davet etti.
 
Farklı ülkelerden 36 katılımcının bulunduğu online Atölye çalışmasında, Barış İçin Müzik Vakfı'nı Yeliz Baki, Ceyda Çekmeci, Felix Briceno ve Samuel Matus temsil etti.  
 
Barış İçin Müzik Vakfı'ndan Samuel Matus, Barış İçin Müzik Vakfı'nı yakından tanıyan tüm paydaşlarımıza vakfın El Sistema ile nasıl tanıştığını, Caracas'a davet edilme sürecini ve Maestro Abreu'nun 2011 yılında Edirnekapı'daki vakıf merkezimizi ziyaretini anlattı. Her iki ülke çocuklarının orkestralar aracılığıyla kurdukları dostluğa işaret eden "El Sistema ve Barış İçin Müzik Dostluk Anlaşması"nın sürecini paylaştı.
 
Buluşmanın odağında katılımcılar El Sistema ile ilgili esin hikayelerini, nasıl kurulduklarını paylaştı. El Sistema kurucusu Jose Antonio Abreu'nun ve kurucumuz Mehmet Selim Baki'nin yaklaşım ve vizyonlarının müziğin herkes için ulaşılabilir olmasında ortaklıkları, sorunların çözümünde oynadıkları rolleri anımsandı.    
 
Yunanistan Sistema'dan Elisa Sologn, Midilli Adası'ndaki mülteci kamplarındaki orkestra deneyimlerini anlattı. İtalya Sistema'dan Maria Majno, Portekiz Sistema'dan Juan Magiorani, Norveç'te kurulan devlet destekli "In Harmony" Projesinden Juan Gabriel Rojas program içeriklerini dile getirdi. 
 
Temsil edilen programların ortak noktası müziğin sosyal dönüşüm aracı olarak kullanılıyor oluşuydu. 
 
"Barış İçin Müzik Orkestrası"nın 2014 yılında yan yana konser verdiği Avrupa Gençlik Orkestrası kurucu şefi Marshall Marcus, Sistema Europe kuruluş sürecini, gerekçelerini ve dünyanın her yerinden gelen çocukların bir arada müzik yapmasıyla yaşanan deneyimleri vurguladı.  
 
Barış İçin Müzik Vakfı kurucu üyesi olduğu Sistema Europe ağının yaz kampı programının ikincisini İstanbul'da gerçekleştirmiş ve çeşitli ülkelerden gelen 250 çocuğun 10 gün süreyle bir araya gelmelerini, birlikte çalışmalarını sağlamıştı. Ardından verilen konser herkese büyülü anlar yaşatarak Barış'ın sesini bir kez daha duyurmuştu.
 
Atölyenin ikinci yarısında Sistema'nın kurucusu Jose Antonio Abreu anıldı ve görüşleri hatırlandı.??  
Atölye çalışmasının sonunda deneyimlerini paylaşan katılımcılar duygulu anlar yaşadı. Dünyanın çeşitli yerlerinden toplantıya katılan herkesin bir umudu vardı: daha iyi bir dünya kurulacaktı, işbirliği ile, dayanışma ile, sanat ile...


barış için müzik