#Haberler


Barış İçin Müzik Vakfı'nda önce enstrüman çalmayı öğrenerek orkestra üyesi olan, sonrasında enstrümanlara hayat vermek üzere lüthierlik mesleğine gönül veren öğrencimiz Zeynep Simay Al ile vakıf hayatı ve gelecekteki hayalleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

BİMV: Merhaba Simay. Barış için Müzik’le yolu kesişen genç bir arkadaşımızsın. Vakıfla ne zaman ve nasıl tanıştın?
 
Simay: Merhaba. Barış İçin Müzik Vakfı’yla lise arkadaşım sayesinde tanıştım. Kendisi okuldan sonra vakfa provaya gittiği için bazen okula enstrümanıyla gelirdi. Vakıftan ve orkestradan bahsetti. Müziğe geçmişten gelen bir ilgim vardı ve ben de vakfa başlamak istedim. 2013 yılında 15 yaşındayken obua ile başladım. Fakat okul durumumdan dolayı ara vermek zorunda kaldım. 2014 yılında tekrar vakfa geldim ve viyola çalarak devam ettim.
 
BİMV: Müziğe daha önce ilgin ne düzeydeydi?
 
Simay: İlkokul öğretmenimin branşı müzik öğretmenliğiydi. Bazen sınıfa org getirir bize kolay parçalar öğretirdi. Daha sonra sınıftan 15-20 kişilik bir flüt korosu kurdu. Ben de flüt korosundaydım. O zamanlardan beri müzikle uğraşmak hoşuma gidiyor. Küçükken ayna karşısına geçer keman çalıyormuş gibi yapardım.
 
BİMV: Vakfa ilk adım attığındaki neler hissettin?
 
Simay:  Vakfın başka bir dünyaya ait olduğunu düşündüm. İçeri ilk adım attığım anda ortamdaki sıcaklık, müzik, samimiyet çok heyecan vericiydi. İnsana kendini iyi hissettiriyordu.
 
BİMV: Peki vakıf bünyesindeki çalışmaların ilerledikçe, zaman içinde kendinle ilgili değişimler hissettin mi? Mesela müziğin seni değiştirdiğini hissediyor musun?
 
Simay: Evet hissettim. Müzik yaparken bir yandan da bir şeyler için çabalamayı öğreniyoruz. Hocalarımızla, arkadaşlarımızla, enstrümanlarımızla birlik olmayı öğreniyoruz. Vakıf içinde çok sohbet etme fırsatımız oluyor. Müzik hakkında, hayatta olup bitenler hakkında sohbet ediyoruz; birbirimize yeni şeyler katıyoruz. Bence hem müzik hem de ortamdaki farklı düşünceler ile ufkumuz genişliyor, olgunlaşıyoruz.
 
BİMV: Simay, luthier atölyesiyle tanışman nasıl oldu? Ama öncesinde luthier kelimesinin anlamını bilmeyenler ya da hatırlamak isteyenler için buradan söyleyelim mi?
 
Simay: Luthier (Lüthiye) Fransızca kökenli bir kelime. Enstrüman yapımcılarına verilen unvan. Bir gün vakfa gittiğimde bana enstrüman yapım atölyesi ile ilgili bir projeden ve öğrenci alımı yapılacağından bahsedildi. Luthierin ne olduğunu o zaman öğrendim. Çok ilgimi çekti. El işçiliği gerektiren şeylere ilgim vardı zaten 4-5 kişi atölye seçmelerine katıldık ve ben proje için seçildim.
 
BİMV: Atölyede kaç yıl ve kimlerle birlikte çalıştın? Burada neler öğrendin, kazanımlarından biraz bahseder misin?
 
Simay: Atölyede Luthier Dicle Dinçer ve öğrenci arkadaşlarımdan Adile Gündüz ile birlikte 4,5 yıl çalıştım. Enstrüman yapımını ve onarımını öğrendik. Müzisyenlerin çaldığı enstrümanlarda emeğinizin olması ve bir şeyler üretiyor olmak gerçekten müthiş bir haz. Atölyede çok zevkli vakit geçiriyordum ve böylece bu işi meslek edinmeye karar verdim.
 
BİMV: Burada deneyimlediğin birlikte üretim süreci hakkında neler düşünüyorsun?
 
Simay: Birlikte üretim sürecinin bizlere görev dağılımı, planlı çalışma açısından katkısı çok büyük. Birlikte üretmek, birlikte iş başarmak paha biçilemez bir duygu.
 
BİMV: Simay, Eskişehir’de çalgı yapım bölümünü kazandın; tebrik ediyoruz. Okulunun ve bölümünün tam adını söyler misin? Ve oradaki yeni hayatından biraz bahseder misin?
 
Simay: Teşekkür ederim. Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Yapımı bölümünü kazandım. Yeni bir şehre alışmanın zorluğuyla beraber hayal ettiğim bölümü kazanmanın büyük heyecanını yaşıyorum.
 
BİMV: Barış için Müzik’in devamlılığında önemli bir rol oynayan luthier atölyesini daha da ileri götürmek en büyük hayallerimizden biri. Enstrüman yapım sanatının geleceğine katkıda bulunacak bir genç olarak başka neler söylemek istersin?
 
Simay: Üretici olmak insanın zihnini ve ruhunu tatmin ediyor. Vakıftaki enstrüman yapım alanı bunun için harika bir fırsat ve şans. Luthier atölyesinin daha da ileri taşınacağını, pek çok öğrencinin hayatına dokunup başarı elde edileceğine inanıyorum.
 
BİMV: Barış için Müzik ailesinin bir üyesi olduğun için çok mutluyuz Simay. Sen de bir müzik elçisi sayılırsın. Gittiğin her yere müzikle dokunarak güzelleştireceğine inanıyoruz.
 
 
 
 
 
 
 
 


barış için müzik