El Sistema Nedir


EL SİSTEMA
 
“Müzik insanların yaşamını değiştirebilecek en etkili araçtır”. Dayanışma, uyum, karşılıklı saygı gibi toplumsal değerleri yücelterek tüm insanlığı birleştirecek mucizevi bir güce sahiptir”.
 
-José Antonio Abreu, El Sistema Venezuela Kurucusu-
 
El Sistema, 1975 yılında Venezuelalı vizyoner, ekonomist, müzisyen José Antonio Abreu tarafından başlatılan bir sosyal dönüşüm hareketi.
 
Venezuela’da özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocuklara ücretsiz müzik eğitimi sağlayarak onların suç ortamlarından uzaklaşmasını sağlayan, kişisel gelişimlerine katkıda bulunan El Sistema programında, “orkestralar aracılığı ile çocukların bir arada müzik yapması” en temel yapı taşı.
 
Müzik ve sanatın gücü aracılığıyla, hem bireylerin hem de toplumların yaşamlarının değişebileceği felsefesini benimseyerek 1975’te yola çıkan
El Sistema Venezuela, mümkün olabildiğince çok sayıda çocuğu ve genci müzikle buluşturma çalışmalarıyla kısa sürede tüm dünyada kabul gördü.
El Sistema’dan ilham alan yeni oluşumlar hızla yayılmaya başladı.
 
“İnsanlık tarihinde, küresel anlamda sosyal dönüşüme yol açan hareketler enderdir. Hele ki bunu sanat aracılığıyla gerçekleştiren hareketler daha da enderdir. El Sistema’nın küresel anlamda yarattığı evrim sayesinde bugün bunu deneyimleyebildiğimiz için şanslıyız.”
 
-Eric Booth, Sistema Global Yöneticisi-MAESTRO ABREU’NUN BARIŞ İÇİN MÜZİK’İ ZİYARETİ
 
2005 yılında kurulan Barış İçin Müzik, Maestro Abreu’yu ve mucidi olduğu El Sistema hareketini yıllar sonra tanıdı. Ortak duygularla ve hayallerle, farklı zamanlarda, farklı coğrafyalarda çıkılan benzer bir yolculuk sırasında, Maestro ile vakfın yollarının kesişmesi kaçınılmaz oldu. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimiyle 2011 yılında İstanbul’a gelen José Antonio Abreu Barış İçin Müzik Vakfı’nı ziyaret etti.SISTEMA EUROPE
 
2012 yılında, El Sistema Venezuela anlayışının Avrupa’da yayılması ve geliştirilmesi amacıyla Sistema Europe kuruldu. Barış İçin Müzik Vakfı, merkezi Avusturya’da bulunan Sistema Europe’un beş kurucu üyesinden biri olarak önemli bir görev üstlendi.
 
Sistema Europe, uluslararası Sistema hareketinin bir parçası olarak, bu kıtada var olan ve var olmak isteyen Sistema ilhamlı programlara danışmanlık ve destek veriyor. Kısıtlı olanaklara sahip dezavantajlı gruplar başta olmak üzere Avrupa toplumunun her katmanından çocukları, gençleri ve aileleri “birlikte müzik yapma prensipleri” doğrultusunda bir araya getiriyor.
 
Sistema Europe’un üyelerini bir araya getirdiği en önemli ortak çalışma, 2013 yılından bu yana düzenlenen Sistema Europe Gençlik Orkestrası Kampı. Her yıl farklı bir Avrupa ülkesinde gerçekleşen etkinlik kapsamında üye ülkelerden
çocuk orkestraları, korolar, eğitmenler, yöneticiler bir araya gelerek iki hafta boyunca müzikal bir kamp deneyimi yaşıyor. Hem müzikal hem de sosyal anlamda katılımcılarına gelişim desteği sağlayan orkestra kampı bitiminde, yüzlerce çocuk aynı sahneyi paylaşarak çalışmalarının ürünlerini izleyiciye sergileme fırsatı elde ediyor.
  
2013’te Barış İçin Müzik Orkestrası ve Korosu, İKSV LaleKart Programı’nın desteğiyle, Viyana’da düzenlenen ilk Sistema Europe Gençlik Orkestrası Kampı’na katıldı. 2. Sistema Europe kampı, Barış İçin Müzik ev sahipliğinde, 2014 yılında İstanbul’da gerçekleşti. Sekiz ülkeden yaklaşık iki yüz çocuğun birlikte provalara katıldığı kampın sonunda, Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi sahnesinde verilen muhteşem konser dakikalarca ayakta alkışlandı. Barış İçin Müzik Vakfı’ndan genç müzisyenler her yıl bu kamplara katılmaya devam ediyor.DOSTLUK ANLAŞMASI
 
2014 yılında, İKSV’nin davetiyle İstanbul’a bir kez daha gelen José Antonio Abreu ve Barış İçin Müzik Vakfı kurucusu Mehmet Selim Baki arasında “Dostluk Anlaşması” imzalandı. Bu anlaşma ile, Barış İçin Müzik resmi olarak “El Sistema Türkiye” unvanı alırken El Sistema Venezuela ile Barış İçin Müzik Vakfı arasında kurulacak yeni işbirliklerinin temeli atılmış oldu.


 
barış için müzik