Birimler

Barış İçin Müzik modeli İstanbul dışında farklı yerlerde benzer oluşumların yeşermesine ilham verdi. Vakfın İstanbul-Edirnekapı’daki merkez biriminden eğitmenler, orkestra şefleri, koordinatörler ve öğrenciler diğer birimlerdeki paydaşlarıyla eğitim ziyaretleri, çalıştaylar, ortak konserler düzenleyerek bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmaya devam ediyor. Tüm çocuklar için daha iyi bir ihtimal olduğu inancıyla bir araya gelen Barış İçin Müzik birimleri müzikli hayaller kurmaktan vazgeçmiyor.
 
 
 
 
 
BARIŞ İÇİN MÜZİK ADALAR – ADALAR ÇOCUK ORKESTRASI


 
2014-2019 yılları arasında görev yapan Adalar Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu, Adalar Kaymakamlığı, Adalar Belediyesi, Adalar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Adalar Halk Eğitim Müdürlüğü’nün desteğiyle kurulan orkestra bünyesinde, Büyükada, Heybeliada ve Burgazadalı çocuklar ücretsiz müzik eğitimi alıyor.
 
Barış İçin Müzik Vakfı, kendi modelini yaygınlaştırma çalışmaları çerçevesinde 2016 yılında Adalar Çocuk Orkestrası ile protokol imzalayarak orkestraya eğitmen, orkestra şefi ve repertuvar desteği vermeye başladı. 2018 ve 2019 yıllarında, İngiltere’den The Nucleo Project (Barış İçin Müzik Vakfı iş birliği ile) ve Purcell Genç Müzisyenler Okulu (Adalar Kent Konseyi ve Commonwealth Resounds Vakfı iş birliği ile) müzisyenleriyle bir araya gelerek uluslararası projelerde yer alma fırsatı bulan Adalar Çocuk Orkestrası, 8-16 yaş arası, yaylı enstrüman çalan 50’ye yakın çocuktan oluşuyor. Orkestra 2019 yılında, Divided Past, Joint Future hibe projesi kapsamında, Dünya Barış Günü, İzmir’in 97. Kurtuluş Yıl Dönümü, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kütüphane Haftası vb pek çok etkinlik kutlaması çerçevesinde konserler verdi.
 
Orkestra 2019 yılı sonunda, Büyükada Şehir Hatları İskelesi’nde verdiği konserle hem 2020’ye hem de 4. yılına merhaba dedi.
 
BARIŞ İÇİN MÜZİK BURSA – NİLÜFER ÇOCUK ORKESTRASI
 

 
2016 yılında Bursa Nilüfer Belediyesi ve Uludağ Rotary Kulübü’nün desteğiyle Işıktepe Mahallesi’nde kurulan Barış İçin Müzik Bursa, Nilüfer Çocuk Orkestrası adıyla çalışmalarına devam ediyor. Dezavantajlı bir bölge olan Işıktepe Mahallesi çocuklarını Barış İçin Müzik modeli ile bir araya getiren orkestra şimdiye kadar, Dünya Barış Günü, Cumhuriyet Bayramı, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları ayrıca, Nilüfer Belediyesi Müzik Parkı açılışı, Bisiklet Festivali gibi etkinlikler kapsamında konserler vererek müzikal deneyimini arttırma şansı elde etti. Orkestranın performans sergilediği sahneler arasında, Nilüfer Cumhuriyet Meydanı, Gölyazı Ağlayan Çınar, Podyum Park AVM, Koru Park AVM, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Zorlu PSM bulunuyor.
 
2019 yılında, Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri BOSİAD yönetiminin temiz çevre ve temiz üretime dikkat çekmek üzere çektiği özel klipte Nilüfer Çocuk Orkestrası, BOSİAD Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte yer aldı. Orkestra aynı yıl, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa şubesinin 30. yıl kutlaması kapsamında düzenlenen ödül töreninde hem bir konser verdi hem de ÇGD tarafından layık görüldüğü Kültür Sanat Ödülü’nü alarak özel anlar yaşadı.
 
 
BARIŞ İÇİN MÜZİK İZMİR – İNCİ VAKFI ÇOCUK ORKESTRASI
 

 
Cevdet İnci Eğitim Vakfı’nın Eğitime Destek, Geleceğe Hizmet anlayışıyla, 2015 yılı sonunda “Bir Nota Bir Hayat” adıyla hayata geçirilen Barış İçin Müzik İzmir, İnci Vakfı Çocuk Orkestrası adı altında, İzmir’in dezavantajlı bölgelerinde yaşayan, 6-15 yaş arası çocuklara Barış İçin Müzik modeli ile orkestra eğitimi sağlıyor. Bornova Belediyesi’nin katkılarıyla, Naldöken Kültür Merkezi’nde eğitimlerini sürdüren orkestrada, yaylı, vurmalı, bakır ve tahta üflemeli enstrüman grupları yer alıyor. Şimdiye kadar, 23 Nisan ve 29 Ekim kutlamalarında sahne alarak izleyiciyle buluşan İnci Vakfı Çocuk Orkestrası ayrıca, Barış İçin Müzik Vakfı’nın diğer birimleri, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Türk Koleji Çocuk Korosu ile de bir araya gelerek farklı konser deneyimleri elde etti. Orkestranın şimdiye kadar performans sergilediği sahneler arasında, Yaşar Üniversitesi, Zorlu PSM, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi, Tepekule Kongre ve Sergi Sarayı bulunuyor.
 
2019 yılında, 100’e yakın öğrencinin eğitim aldığı Barış İçin Müzik İzmir uygulamaları kapsamında, 41 kişilik gruplarla verilen mini konserlerle tüm öğrencilerin sahne deneyimi elde etmesine katkı sağlandı.
barış için müzik