#Haberler


Barış için Müzik ailesi kurulduğu günden bu yana hayal kurmaktan hiç vazgeçmedi. Her çocuğun müziğin coşkusunu hissetmesi için atılan adımlar hep büyük bir hayalin ürünüydü. Ve şimdi Barış için Müzik Vakfı’nın yeni bir hayali var: BARIŞ İÇİN MÜZİK KÖY ORKESTRALARI.
 
Pek çok köye yayılması hedeflenen Barış için Müzik Köy Orkestralarının ilki İzmir’de hayata geçmeye hazırlanıyor. Bu proje için seçilen yer, Seferihisar’a bağlı Turgut Köyü. Yüz elli haneden oluşan köyde, başta muhtar Sayın Tuncay Topuz olmak üzere tüm halk, çocukların müzik eğitimi alması konusunda çok istekli. Seferihisar Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer ve çevre köylerin muhtarları da bu konuda çok heyecanlı ve tam destek için hazırlar.
 
Ülke çapında kurulması hedeflenen köy orkestraları sisteminin ilk ayağı olan Turgut Köyü’nde çocuklara verilecek müzik eğitiminin yanı sıra, bir enstrüman yapım atölyesi kurulması da planlanıyor. Ayrıca köyün, şu ana kadar farklı şehirlerde kurulmuş ve yeni kurulacak olan Barış için Müzik Orkestralarının buluşma yeri olması, burada yaz kamplarının, ustalık sınıflarının ve tabii ki konserlerin düzenlenmesi de proje kapsamında atılacak adımlar arasında. Sanat köyüne dönüşecek olan Turgut Köyü’nde müzikal çalışmaların dışında, çocuklar burada tarım yapabilecek, doğal yaşamı yakından tanıyıp çevre bilinci edinebilecekler.
 
Bu projenin halka tanıtımı için, 4 Haziran’da Turgut Köyü meydanındaki çay bahçesinde bir tanışma toplantısı gerçekleşecek. Bunun için hazırlanan yüz adet afiş, belediye ve muhtarların desteğiyle, yirmi bir mahalle ve köye dağıtıldı. Tanışma toplantısında başvuruda bulunan çocuk sayısına göre enstrüman temin edilecek.
 
18 Haziran’da köyde düzenlenecek yeni bir buluşmada, Barış için Müzik Yaylı Grubu bir konser verecek. Ardından yapılacak enstrüman teslimiyle Barış için Müzik şefleri ve müzisyenleri liderliğinde köyde ilk dersler başlayacak.
 
Yaz boyu Barış için Müzik şefleri ve müzisyenleri Turgut Köyü’ne giderek öğrencilerle dersleri sürdürecekler ve köy orkestralarının temeli bu şekilde atılmış olacak.
 
GELİN SİZ DE BİR ENSTRÜMAN BAĞIŞLAYIN, BARIŞ İÇİN MÜZİK KÖY ORKESTRALARINI BİRLİKTE KURALIM.


barış için müzik