Barış için Müzik 2009 yılı Urban Age Ödülüne layık görüldü


?Alfred Herrhausen Vakfı, Deutsche Bank ve London School of Economics and Political Science’ın ortak yürüttüğü, büyük kentlerde yaşayan dünya nüfusunun yarısının karşı karşıya kaldığı problemlerin fark edilmesi ve yaratıcı çözümlerin desteklenmesi amacıyla verilen uluslararası “Urban Age Ödülü”ne 2009 yılında Barış için Müzik layık görüldü.
 
Jüri Özel Açıklaması: Kazanan proje, Barış için Müzik içindeki sadelikle etkileyicidir. Çocuklar müziğin temellerini öğrenirken, okuldan sonra müzik yapmakta, beslenmekte, kendilerine gurur aşılanmakta ve topluma kazandırılmaktalar.
 
Burası okul dışı aktivite olanaklarının öylece var olamadığı bir sur içi yerleşim alanıdır. Bu projenin bağlılık ve özveri ile idaresi övgüye değer olmakla birlikte, jürinin kararını asıl etkileyen şey, projede yer alan çocukların sevinç ve coşkusuydu.
 
Müzik, sokaklarda ve diğer kamusal alanlarda insanları birbirine bağlayan, kentin var olan en iyi potansiyellerini katalize eden, kentsel yaşamın ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Yüzden fazla katılımcısı ile bu proje, yer aldığı mahallede sadece çocuklara değil, onların ailelerine ve yerel topluluğa da kayda değer bir zenginlik getiriyor. Onlar gururlular, çünkü onların müziği müşterek bir ruh halini oluşturuyor; resmi yetkilileri, eğitimcileri ve aileleri bir araya getiriyor. Burada kent yaşamının vaad edilmiş zenginliği gerçekleşiyor. Edirnekapı’nın sıkışık kentsel dokusu içerisinde mahalle hakkındaki yerel algıyı değiştirecek ve genç insanların müzik yeteneklerini icra edebilmeleri için kentin farklı yerlerine gitmeleri yerine, kendi bölgelerinde kalmalarını destekleyecektir. Proje, sanat ve kültürün araç olarak kullanıldığı, oldukça pratik bir yöntem ile gerçekleştirilen, insani ve sosyal alanda önemli bir yatırımdır.
Urban Age Award 2014


barış için müzik