#Haberler


El Sistema İsveç Akademisi 2021 Konferansı  “Motivasyon” teması ile zoom üzerinden gerçekleştirildi.
 
Konferans 30-31 Ocak 2021 tarihlerinde dijital bir platform üzerinden gerçekleşti. Sistema İsveç Akademi Konferansları her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sistema programları eğitimcileri, müzisyenler, program yöneticileri ve sosyal fayda için müzik alanında çalışan Sivil Toplum Kuruluşlarının  katılımıyla gerçekleşiyor. 
 
Katılımcılar tarafından bu seneki konferansın ana teması "motivasyon" farklı perspektiflerden ele alındı. 2019 yılında dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçilen  Ron Davis Alvarez, Sistema programlarına yeni başlayan çocuğun ilk başlardaki dışsal motivasyonunun nasıl içsel bir motivasyona dönüştürülebileceğini ele aldı. Kendi deneyiminden yola çıkarak  içsel motivasyonun anlamlı bir iş yapmak, seçme hakkına sahip olmak, ilerlediğini hissetmek ile mümkün olduğunu ifade etti. İsveç Royal Academy Başkan Yardımcısı Helena Vessman Cov-19'un kendi kurumlarındaki etkilerini paylaştı. 
 
BİMV Sanat Direktörü Sascha Goetzel, BİM'in çalışmalarına değinerek,  sanat dünyasının arayış içinde olduğunu anlattı. Kendisinin yaratıcı direktör olduğu dijital yayın konusuna yeni bir soluk getiren "ViennaArtNetwork" çalışmasından söz etti. Özetle bu geçilen yeni dönemi  "Aramak, keşfetmek, denemek, yanılmak, yeniden denemek" olarak tanımladı.  Eric Booth "öğrencinin içsel motivasyonun nasıl beslenebileceği oluşturmak için öğretmenlerin bu konuda neler yapabileceğini anlatmak için katılımcılarla interaktif bir atölye çalışması gerçekleştirdi.   35 yılını Venezuela El Sistema programında müfredat oluşturmak üzere geçiren Franka Verhagen öğretmen yetiştirme programları içinde olması gereken yaklaşımlar konusunda düşüncelerini paylaştı. Özetle sosyal fayda için müzik programlarının eğitici eğitimi programlarında kültür yönetimi, pedagoji eğitimi, müzikal program yönetimi, iletişim konularının olmazsa olmazlar olduğunu ifade etti. Hetty Jansen, Sistema programlarında stres yönetimi ve içsel motivasyonun beslenmesi amacıyla "Süreç İletişim Modelinin" nasıl kullanılabileceğine dair bir bakış açısı sundu. Cats, Dirty Dancing gibi pek çok Holywood müzikalinin yapımcısı ve kareografı olan Ben Darmanien, dans, müzik ve dramanın sistema programlarında birleştirilmesinin değerli olacağından ve muhtemel etkilerinden söz etti.
 
İki günlük toplantı önümüzdeki yıl hibrit olarak gerçekleştirilecek "yan yana projesine" açık davetle bitirildi. Ümit ederiz ki biz de Barış İçin Müzik öğrencilerinin katıldığı bir yan yana projesinin daha parçası oluruz.  Bunun için tek ihtiyacımız olan şey ihtiyaçları karşılamak üzere ortaklıklar kurabilmek..
# ESA2021 @elsistemasweden
 
 


barış için müzik