#Haberler


El Sistema hareketinin uluslararası düzeyde tanınması ve geliştirilmesi ilkesiyle Avrupa’da kurulan Sistema Europe, 2012 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor ve bu oluşum bünyesinde 2013’ten bu yana orkestra kampları (Sistema Europe Gençlik Orkestra Kampı) düzenleniyor. Sistema Europe üyesi ülkelerden çocuk / gençlik orkestraları ve korolarının katıldığı kamplarda bir hafta süreyle birlikte atölye çalışmaları ve provalar yapılıyor. Program bitiminde yüzlerce çocuk aynı sahneyi paylaşarak büyük bir kapanış konseri veriyor.
 
Şimdiye kadar Viyana, İstanbul ve Milano’da düzenlenen Sistema Europe Gençlik Orkestra kampının dördüncüsü, 21 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında, El Sistema Yunanistan ev sahipliğinde Atina’da gerçekleşti. 15 ülkeden 250 çocuğun bir araya gelerek bir hafta süreyle atölyeler ve provalar yaptığı kampa biz de 19 müzisyen, 2 eğitmen ve 2 orkestra şefimizle katıldık.
 
Kamptan Notlar

  • 4. Sistema Europe Gençlik Orkestra kampına 6 keman, 2 viyola, 2 çello, 2 flüt, 2 trombon, 1 trompet, 1 tuba, 3 perküsyon öğrencimiz katıldı.
  • Vakfımızın müzik direktörleri Samuel Matus ve Félix Briceño kamp çalışmaları kapsamında kurulan Sistema Europe Çocuk Orkestrası’nın müzik direktörlüğünü yürüttü.
  • El Sistema Yunanistan’ın koro çalışmalarını yürüttüğü mülteci kampında bir konser verildi.
  • Kampın 1 Ağustos’taki kapanış konseri, Epidaurus Festivali’nin de kapanış konseri olarak 6.000 kişilik Odeon of Herodes Atticus amfi tiyatrosunda gerçekleştirildi.
  • Konserde Yunan besteci Markeas’ın eseri Taxidi’nin dünya prömiyeri gençlik korosunun da katılımıyla tam 300 çocuk tarafından seslendirildi. Konserde ayrıca, ABD’li soprano Joyce Didonato bir eser seslendirerek koroya destek verdi.
  • Konser repertuvarında yer alan Batum türküsü büyük coşkuyla çalındı.
  • Kampın bir diğer önemli konuğu, Honk Kong doğumlu 23 yaşındaki kadın orkestra şefi Elim Chan’di.


barış için müzik