#Haberler


15. yaşımızı çevrimiçi Peter ve Kurt Senfonik Masalı ile kutladık.

Barış İçin Müzik Vakfı, kuruluşunun 15. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Peter ve Kurt senfonik masalının kısa bir uyarlamasını, 22 Kasım Pazar günü saat 15:00'te web sitesi üzerinden yayınladı. İlk gösterimini aynı anda 433 kişinin izlediği bu özel yayın, Kasım ayı sonunda 10.000'den fazla müziksevere ulaştı.

Vakfımızı bu dönemde yanlız bırakmarayak gösterimize anlatıcı olarak sesiyle ünlü oyuncu Şebnem Bozoklu eşlik etti. Her zaman desteği ile yanımızda olan değerli Selçuk Metin yönetmenliğinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda çekimleri gerçekleşen Peter ve Kurt senfonik masalımızı çocuklarla paylaşmaya devam ediyoruz.

Enka Sanat, İstanbul Rotary Kulübü ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın özel destekçileri olduğu Peter ve Kurt senfonik masalı 31 Aralık 2020 tarihine kadar aynı mecralardan ücretsiz olarak izlenmeye devam edecek.

İzlemek için: https://www.youtube.com/watch?v=Q7FZvTjifsA


Gelen kutlama mesajları için herkese sonsuz teşekkürler.

Şebnem Bozoklu
“Barış İçin Müzik Vakfı adaletli, ücretsiz, rekabet esasına dayanmayan, beraber öğrenmeye odaklı müzik eğitimi için uzun zamandır bu saydığım şahane ilkelere dayanarak çok güzel işler yapan bir vakıf ve yollarımız bu şahane vakıfla kesişti. Prokofiev'in daha önce David Bowie, Sophia Loren ve Genco Erkal gibi, benim de hayranı olduğum harika insanlar tarafından seslendirilmiş muazzam senfonik masalı Peter ve Kurt’ u sizlere çevrimiçi olarak ulaştıracağız. Masalı ben anlatıyorum ve Barış İçin Müzik’in harika müzisyenleri çalıyorlar. Umarım siz ve çocuklarınız keyif alarak izlersiniz.”

Çekimlere katılan keman öğrencimiz Melis Erselcan deneyimini şöyle paylaştı:
“Peter ve Kurt süreci bizim için farklı bir deneyim oldu. Pandemi süresince ilk defa Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bir araya geldik. Uzun zaman sonra orkestra olarak bir araya gelmek, birbirimizi görmek gerçekten çok iyi geldi. Çevrimiçi eğitimin bu kadar etkili olması bizi çok şaşırttı. Çünkü bir araya geldiğimizde çok iyi bir iş çıkardık."

Proje Danışmanımız Dr.Yeşim Gürer Oymak
“Böyle bir zamanda, her türlü zorluğa ve imkansızlığa rağmen bu kadar kapsamlı bir projeyi ortaya çıkarabilmek, hepimizin tüm kalbiyle inandığı Barış için Müzik oluşumu ve felsefesinin birleştirici ve itici gücünü gösteriyor. Daha ilk günden 1000 izleme almış, harika bir haber! Öncelikle bu orkestranın tüm genç müzisyenlerine, şefimize, onları çalıştıranlara ve Şebnem Bozoklu’ya sonsuz teşekkürler, yüreklerine ve emeklerine sağlık. Bu vesileyle başta kurucular
sevgili Yeliz ve Mehmet Abi olmak üzere Barış İçin Müzik’e zamanını ayıran ve projelerine emeği geçen herkesi kutluyorum. İyi ki BİMV’nı kurmuşsunuz, bizleri bir araya getirmişsiniz, nice 15 yıllara! Eee bundan sonra ne yapıyoruz? Bende minik minik yeni fikirler pişiyor. Bir ara zoomdan buluşsak ne iyi olur.”

Kanal abonelerimizden Şerife Çakmakçı
“Şebnem Bozoklu ve muhteşem orkestra ile harika bir gösteri
olmuş. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler. 15.yılın kutlu olsun Barış İçin Müzik!”

Ceyda Çetin Altınkaya
“Yerinde duramayan 7 yaşındaki kızım keyifle takip etti, çok teşekkürler”

Gazeteci dostumuz Nilay Örnek
“Çok sevdiğim Barış İçin Müzik Vakfı’nın bu yıl 15. Yılı. Bu senfonik masalı seslendirdiler. Şebnem Bozoklu da anlatıcı.. Bu vakfı izleyip desteklemenizi dilerim.”

PETER VE KURT HAKKINDA
Sophia Loren’den David Bowie’ye “Peter ve Kurt” 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri Prokofiev’in çocuklar için yazdığı ve bugüne dek Sting, David Bowie, Sophia Loren, Sean Connery, Ben Kingsley, Patrick Stewart ve Sharon Stone gibi önemli sanatçılar tarafından seslendirilen “Peter ve Kurt” metninin Türkçe çevirisi değerli öykü yazarı ve çevirmen Tomris Uyar’a, anlatım uyarlaması da usta tiyatro sanatçısı Genco Erkal’a ait.

Prokofiev’in 1936 yılında bestelediği ‘Peter ve Kurt’ senfonik masalı bir yandan çocukları bir orkestrada yer alan müzik aletleri ile tanıştırıyor, diğer yandan onlara müzik yoluyla hikaye anlatılabileceğini gösteriyor. Seyirci ‘Peter ve Kurt’ senfonik masalını izlerken, her biri ayrı bir karakterle özdeşleşen orkestradaki enstrümanlar ile tanışıyor ve müzik yoluyla hikaye dinlemeyi keşfedecekleri heyecanlı bir yolculuğa çıkıyor.

Peter ve Kurt senfonik masalı sadece çocuklar için değil, müziğin büyüleyici ve birleştirici dünyasını keşfetmek isteyen her yaştan izleyici için de keyifli bir deneyim vadediyor.


barış için müzik