İzmir, Naldöken

BARIŞ İÇİN MÜZİK İNCİ VAKFI ÇOCUK ORKESTRASI
 
Cevdet İnci Eğitim Vakfı (İNCİVAK) 30. kuruluş yılı etkinlikleri çerçevesinde, ‘Barış için Müzik İnci Vakfı Çocuk Orkestrası’ projesiyle müzik tutkunu çocukların müzik eğitimine destek oluyor.

Bornova Belediyesi’nin de katkılarıyla uygulanan projenin amacı, imkânı kısıtlı bölgelerde yaşayan 6-18 yaş arası çocukların kültür ve sanatla iç içe büyümesini sağlamak.

Dünya’da 42 yıldır uygulanan El Sistema yönteminin benimsendiği projede çocuklara, yetenek ayrımı gözetmeden, keman, viyola, çello, kontrbas, flüt, piyano ve vurmalı çalgılar alanında eğitimler veriliyor. Yedi eğitmen ve bir proje liderinin görev aldığı programda çocukların vizyonlarını geliştirip, onların daha duyarlı ve bilinçli bireyler olarak yetiştirilmesi hedefleniyor.

Şu an 63 öğrencinin eğitim aldığı proje kapsamında çocukların, El Sistema çalışmalarına katılıp farklı ülkelerden eğitmenler ve öğrencilerle bir araya gelip, kurulan orkestrayla yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konserlerle izleyici karşısına çıkması planlanıyor.

Sosyal yaşantılarında daha aktif ve verimli olmaları, çocuklara birlikte hareket etme ve bir bütünün parçası olma yetisi kazandırıyor. Aynı zamanda, müziği ruhlarının gıdası yapmaya istekli bu çocukların, ileride sanatı meslek veya hobi edinen başarılı gençler olarak yetişmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamındaki tüm eğitimler Bornova Belediyesi’nin Naldöken Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor ve her öğrenci haftada en az 3 gün, ayda toplam 19 saat müzik eğitimi alıyor. Belirli dönemlerde öğrencilere motivasyon sağlanması amacıyla çeşitli konser etkinlikleri düzenleniyor.