Leipzig'de Barış için Müzik rüzgarı esti

Leipzig Operası ile Barış için Müzik Vakfı projesi

Leipzig Operası’nın konuğu olarak, orkestralarımızdan yetmiş öğrencimiz, eğitmenlerimiz, koordinasyon ekibimiz, kurucularımız ve bazı dostlarımızla birlikte 15-21 Mart arasında Leipzig’deydik.
 
2014 ve 2015 yılında vakfımızı ziyaret eden Leipzig Operası yetkilileri, orkestramızı Leipzig Operası Çocuk Korosu’yla birlikte bir proje gerçekleştirmek üzere davet etmişti. Bu heyecan verici müzikal birliktelik öncesinde elbette tüm vakıf olarak çok sıkı çalışıp hazırlandık.  Her zaman yanımızda olan eğitmenlerimizin yanı sıra dostlarımız ve destekçilerimiz de bizi, Leipzig öncesinde ve oradaki kamp süresince yalnız bırakmadı.
 
Leipzig projesinin en özel yanlarından biri, çocukların Alman ailelerin yanında kalıp farklı bir kültürü yakından tanıma fırsatlarının olmasıydı. Barış için Müzik müzisyenleri bir hafta içinde, her gün gerçekleşen orkestra provalarının yanı sıra çeşitli workshoplara katılma olanağı da buldu. Birlikte muhteşem bir konser verdiğimiz Leipzig Operası Çocuk Korosu’yla da provalar yapıldı.
 
Ev sahiplerimiz bizler için çok özel bir program hazırlamıştı. Müzikal çalışmaların dışında şehrin görülmesi gereken önemli noktalarını gezdik.  Avrupa’nın en tanınan modern hayvanat bahçelerinden biri olan Leipzig Hayvanat Bahçesi, akustiği dünyaca ünlü, en eski halk orkestrası Gewandhaus Orkestrası’nın binası, Şehir Tarih Müzesi (Museum of City History) bunlar arasındaydı. Tarih müzesinde Bach’ın orjinal portresini görmek ilginçti. Leipzig Operası’nda Madama Butterfly’ı izlemek hepimiz için unutulmaz bir anı oldu.
 
Tüm çocukların büyük bir uyumla birbiriyle kaynaştığı ve birlikte eğlenceli anların yaşandığı provaların ardından 20 Mart Pazar günü konser için herkes hazırdı. Güzel duyguların ve müziğin paylaşıldığı kamp sonundaki konserimiz muhteşemdi. Barış için Müzik Leipzig Operası’nı tam anlamıyla salladı.
 

Barış için Müzik ailesi olarak,
bizi Leipzig’e davet edip çok özel bir projede yer almamızı sağlayan,
orada bulunduğumuz süre içinde bizleri en iyi şekilde ağırlayan,
Leipzig Operası, Leipzig Operası Çocuk Korosu, Ulf Schirmer, Sophie Bauer,
Anett Seidel, Josephine Rozlach, Martina Hindricks, Gökçe Schimmelpfennig Gülseren’e,
tüm ailelere ve tüm emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.
 
Ayrıca,
her zaman öğrencilerimizin yanında olan tüm eğitmenlerimize,
orkestra şeflerimize, projede görev alan gönüllü arkadaşlarımıza,
bizi Leipzig’de yalnız bırakmayan Barış için Müzik dostlarına,
maddi ve manevi destekleriyle yanımızda olan bireysel destekçilerimize de teşekkür eder,
Leipzig projesindeki başarımızın gururunu kendileriyle paylaşırız.