Eskişehir, Tepebaşı

İKİ ELİN SESİ VAR - ESKİŞEHİR TEPEBAŞI BELEDİYESİ ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI
 
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi katılımcı yönetim anlayışı ile kadın, genç, engelli ve çocuklar için temel hizmetlerin yanı sıra sanatı ve kültürel projeleri yaşamın vazgeçilmez ihtiyacı kabul ederek toplumun her katmanına ulaşacak şekilde planlamaktadır. Çocuk senfoni orkestrası bir çocuğun yaşamını bir anda değiştirerek renklendirecek bir proje. Çocuk dostu bir belediye yönetimi olarak senfoni orkestrası fikri ile çocuklara bir kentin, bir ülkenin ve hatta dünyanın değişimine öncü olmaları fırsatını sunduğumuzu düşünüyoruz.
 
Tepebaşı Çocuk Senfoni Orkestrası, mahallelerdeki çeteleşmeyi ve çocuklarımızın madde bağımlılığıyla tanışmasını engellemenin bir aracı olarak kuruldu. Bu projenin amacı şehrimizdeki 7-17 yaş arası tüm çocukların ücret alınmadan ve sınavdan geçirilmeden beraberce müzik yapmalarına olanak vererek onların karşılıklı sevgi, saygı, anlayışı ve farklılıkları kabul etmeyi öğrenmelerini sağlamak.
 
Bu amaç için 1975’de Venezuela’da doğan ve kısa sürede tüm dünyada kabul gören El Sistema örneğine benzer bir çalışmayı Eskişehir Tepebaşı’nda uygulama arayışımız “İki Elin Sesi Var” projesini doğurdu. Aynı modelde eğitim vermeye 10 yıl önce İstanbul Edirnekapı’da başlayan Barış için Müzik Vakfı ile bağlantıya geçtik. İlk adım olarak yaklaşık 50 yaylı çalgı alındı. Kayıtlara başlandı ve yeteneklerine bakılmadan her çocuk projeye dahil edildi. Çalışmalar gönüllülük esasına dayalı olarak yoklama olmadan yapılıyor. Provalara 24 Ocak 2015’te başladık ve Mayıs ayında ilk konserimizi verdik. 20 eğitmenimiz var. Bu projeden haberdar olan duyarlı birçok Eskişehirli orkestramıza bağışlarla destek olmaya başladı. Şu an orkestra eğitimi kapsamında, 50 üflemeli enstrüman, 20 viyolonsel, 10 kontrbas, 30 viyola, 30 vurmalı ve 103 keman çalan çocuğumuz derslere devam ediyor. Hedefimiz elbette ki bu sayıyı arttırabilmek. Orkestranın yeni açılan eğitim merkezi küçük bir konservatuvar olarak düşünüldü. Müzik eğitiminin yanı sıra çocukların okul derslerine destek çalışmaları da bu merkezde sürüyor.
 
Bir yerel yönetim neden çocuk senfoni orkestrası kurar sorusunun yanıtı aslında çok basit. Çocuklara geleceğin kentini, ülkesini ve dünyasını oluşturmak için yani değişimin sembolü olmaları için fırsat tanımak. Biz Eskişehir Tepebaşı Belediyesi olarak çocuklarımızın değişimin sembolü olacağı projelere imza atmayı sürdüreceğiz.